Letný tábor detských hemofilikov
SHZ poriada svoje tábory na obdobie dvoch týždňov, väčšinou prvé dva týždne v auguste. Spolu s vedúcimi, lekármi a aj niektorými rodinnými príslušníkmi sa počas tábora vytvorí jeden báječný kolektív, ktorý zažije veľmi veľa pekných chvíľ, na ktoré mnohí spomínajú veľmi dlho. Náš tábor je veľmi obľúbený, o čom svedčí každoročne veľký počet prihlásených účastníkov. Po zdravotnej stránke sa o nás každoročne stará kvalifikovaný zdravotný personál.
Deti máme rozdelené do skupín a počas pobytu sa starajú o nich vedúci a vedúce, väčšinou sú to rodičia, príbuzní a priatelia ľudí postihnutých vrodenou krvácavou chorobou a samozrejme aj osoby s týmto postihnutím. Myslíme si, že len takýto ľudia najviac pochopia dušu človeka s vrodenou krvácavou chorobou, jeho problémy, túžby a sny. Ubytovaní sme už tradične v Školskom internáte Pedagogickej a sociálnej akadémie v Turčianskych Tepliciach. Celý pobyt v tábore je veľmi fyzicky náročný, ale to je vždy zámerom organizátorov. Prípadné komplikácie - krvácanie máme zabezpečené dostatočným množstvom koncentrátov koagulačných faktorov, ktoré máme väčšinou zabezpečené vďaka sponzorským darom firiem dovážajúcich koncentráty na územie Slovenskej republiky.
Každý deň po raňajkách spoločne odchádzame autobusom do Kremnice, kde po dohode s vedením kúpaliska máme vyhradený čas len pre nás na termálnom kúpalisku. Využívame ho na rannú rozcvičku a rehabilitáciu. Po otvorení pre verejnosť bazény využívame na plávanie, vodné hry a individuálnu rehabilitáciu podľa vlastného uváženia účastníkov. Ukončenie pohybových aktivít v kremnických bazénoch termálneho kúpaliska je okolo 12. hodine s odchodom na obed späť do Turčianskych Teplíc. Po obede a krátkom oddychu odchádzame na rehabilitáciu do kúpeľného domu Veľká Fatra Slovenských liečebných kúpeľov, kde máme zabezpečený tzv. "Biely bazén" pre deti a dospelých účastníkov tábora na cvičenie vo vode (hydrokinezoterapiu) pod dozorom a predcvičovaním jednotlivých cvikov fyzioterapeutkami. Celé popoludnie potom je vyhradené pre skupinovú a individuálnu rehabilitáciu podľa postihnutia pohybového aparátu a odporúčania Doc. MUDr. A. Bátorovej, PhD.
Rehabilitujú nás už "naše veľké kamarátky" fyzioterapeutky z uvedeného liečebného domu. Všetkým sme vďační za osobitný prístup a profesionálnu prácu. Zároveň veľmi vďační sme vedeniu Slovenských liečebných kúpeľov v Turčianskych Tepliciach za ich pochopenie a neoceniteľnú pomoc pri realizácii rehabilitácie v tomto kúpeľnom dome.
Čas medzi jednotlivými procedúrami využívajú účastníci tábora na prechádzky po meste, mestskom parku v blízkosti kúpeľov, a tí ktorí neboli ešte nasýtení kúpaním, majú možnosť využiť termálne kúpalisko v parku neďaleko liečebného domu až do večere.
Po doplnení energie večerou, na naše veľké prekvapenie, odchádzajú deti aj dospelí znova plávať a rehabilitovať na večerné kúpanie na termálne kúpalisko v parku, kde máme vyhradený bazén len pre nás vďaka pochopeniu riaditeľstva Technických služieb Turčianske Teplice.
Deti môžu taktiež využívať športoviská v areáli študentského domova, kde si do sýta zahrajú tenis, basketbal, volejbal, nohejbal, vybíjanú, stolný tenis a ďalšie športové a spoločenské hry. Na záver tábora každoročne organizujeme našu táborovú olympiádu, v ktorej sú ocenení všetci účastníci sladkosťami a vecnými darmi od sponzorov.
Pretože počasie nám väčšinou praje, účastníci využívajú vodnú rehabilitáciu vo veľkej miere, čo sa odrazí aj na ich fyzickom fonde a zlepšenej pohyblivosti, čo sú hlavné ciele tohto tábora.
Samozrejme, že na zmiernenie bolesti a "svalovice" z cvičenia boli aj príjemnejšie chvíle, ako napríklad výlety, kultúrne a spoločenské podujatia, spomeniem aspoň niektoré:
- výlety na Oravský hrad,
- Spišský hrad,
- Krásnu Hôrku,
- Kaštieľ v Betliari,
- návšteva Bystrianskej jaskyne,
- Harmaneckej jaskyne,
- výlety do Nízkych Tatier - Jasnej,
- Vysokých Tatier (lanovkou na Skalnaté Pleso),
- návšteva Jánošíkových dní v Terchovej,
- Banskej Štiavnice,
- Levoče,
- Banskej Bystrice,
- ZOO v Bojniciach a v Spišskej Novej Vsi,
- výlet loďou z Gabčíkova do Bratislavy, ako aj sprievodné náučné prednášky o hemofílii a všetkého, čo sa tohoto ochorenia týka, o ortopédii, o starostlivosti o zuby a ústnej dutiny, o liečbe bolestí a pod.
Na záver tábora poriadame už našu stálu "lúčnu olympiádu", kde si jednotliví účastníci zmerajú svoje sily a zručnosť v rôznych súťažných a športových disciplínach. Víťazi sú odmeňovaní vecnými darmi a pozornosťami, ktoré sa nám podarí získať od sponzorov. Musíme podotknúť, že v našej lúčnej olympiáde je každý víťazom a nikto nie je porazený.
Deti sú fantastické, aj keď to nemajú ľahké. Možno práve preto dokážu byť úprimné a tešiť sa z každej maličkosti. Najdôležitejšie je nesklamať ich. Zatiaľ sa nám vždy podarilo splniť to, čo sme im sľúbili. Práve v tom je krása nášho vzťahu a jeho veľká sila.
V rokoch 1996-1998 sa zúčastnili našich táborov aj traja hemofilici z Ruska a v roku 1996 aj piati členovia Maďarskej hemofilickej spoločnosti recipročne za účasť našich detí v ich tábore.
Prihláška do letného tábora detských hemofilikov
Niekoľko fotografii z predošlých táborov v minulosti:
Ďalšie fotografie nájdete vo fotogalérii TU
HEMI
Maskot táborov