Svetový deň darcov krvi - štvrtok 14. jún 2012

"Každý darca krvi je hrdina"

Pri príležitosti osláv Svetového dňa darcov krvi prosí Slovenské hemofilické združenie svojich členov, aby sa aktívne zapojili do propagácie darovania tejto životodarnej tekutiny. Jednou z úloh SHZ je propagovanie DARCOVSTVA KRVI. Oslovte svojich známych a priateľov, kolegov na pracovisku a spolu s Národnou transfúznou službou zorganizujte dobrovoľných darcov krvi. 

Všetky podrobné informácie o darovaní krvi a podmienkach na darovanie krvi nájdete na stránke:www.ntssr.sk. V prípade záujmu o mobilný výjazd nás kontaktujte na mailovej adrese:mobilnyvyjazd@ntssr.sk 

Pri príležitosti osláv Svetového dňa darcov krvi pripravila Národná transfúzna služba SR 14. júna 2012 "DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ" na všetkých svojich pracoviskách v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre, Martine, Nových Zámkoch, Poprade, Prešove, Trenčíne, Trnave a Žiline, ktoré budú sprístupnené verejnosti od 7:00 - 17:00 hod. Počas tohto dňa budú mať návštevníci možnosť darovať krv a spoznať prácu NTS. 

V nedeľu 10. júna sa bude konať pri príležitosti osláv Svetového dňa darcov krvi za bratislavským Auparkom v čase od 9:00 - 18:00 hod. kultúrny program. Na dobrovoľných darcov, prvodarcov a širokú verejnosť čaká deň plný zábavy a dobrej nálady. Zároveň sa im naskytne možnosť darovať krv v čase od 9:00 - 14:30 hod. Podujatie organizované Národnou transfúznou službou SR v spolupráci so Slovenským Červeným krížom sa uskutoční pod záštitou manželky prezidenta Slovenskej republiky Silvie Gašparovičovej.

Letné mesiace sú každoročne najkritickejším obdobím, v ktorom darovaná krv zachraňuje ľudské životy a je jej akútny nedostatok. Deň darcov krvi i Deň otvorených dverí chcú upriamiť pozornosť verejnosti na tento fakt, ako aj viesť ľudí k dobrovoľnému darcovstvu a informovať.

Motto tohtoročného Svetového dňa darcov krvi je "Každý darca krvi je hrdina", pričom celosvetová kampaň poukazuje na skutočnosť, že každý z nás sa môže stať hrdinom, keď daruje krv. Kampaň sa zameriava na zdôraznenie urgentnej potreby, aby sa viac ľudí na celom svete stalo "záchrancami ľudských životov" tým, že sa stanú pravidelnými dobrovoľnými darcami krvi. Svetový deň koordinujú Medzinárodná federácia Červeného kríža a Červeného polmesiaca, Medzinárodná federácia krvi a Medzinárodná spoločnosť pre transfúziu krvi. Hostiteľom tohtoročných celosvetových osláv je Kórejská republika.

zdroj. internet www.ntssr.sk